1998 szeptemberében indult el a Metro, az az ingyenes közéleti napilap, amelyet jellemzően közlekedési csomópontoknál, forgalmas busz-, villamos-, troli- és metrómegállókban lehetett kézhez kapni reggelente. A magyar Metro egy nemzetközi, svéd székhelyű cégcsoport lokalizált változataként indult el, amely alapvetően arra szolgált, hogy a fontosabb közéleti történéseket és kisebb színeseket osszon meg azokkal, akik reggel munkába sietnek. 2001-ben országos napilappá vált, Magyarországon 2008-tól pedig már Metropol név alatt lehetett kapni, a magyar piacon jelenlévő METRO áruházlánccal folytatott pereskedései következményeként.
A Metropol hitelessége és politikai függetlensége 2011-ben kérdőjeleződött meg, amikor a lap magyarországi kiadásának joga annak a Fonyó Károlynak vagyonkezelő cégéhez került, aki túlságosan is jó viszonyt ápolt az akkor még Orbánhoz közel álló Simicska Lajossal, akinek a kormányváltást követően egyre sebesebben kezdett épülgetni médiabirodalma. 2015-ben azonban Simicska kemény kritikákkal illette nyilvános interjúkban Orbánt, ami sok egyéb mellett végül a Metropol halálához is vezetett. A lap komoly bevételét képezték azok az állami hirdetések, amiknek nagy részétől 2015 után - valószínűsíthetően kijelentései következményeként - elesett. A Metropol 2016-ban jelent meg utoljára, a tömegközlekedési csomópontokon terjesztett ingyenes napilap szerepe azonban csak pár hónapig maradt betöltetlen.
Az újonnan indult, Lokál című lapot a 888.hu kiadója kezdte terjeszteni, ugyanazokon a helyeken, ahol korábban a Metropolt lehetett kapni. A hamar elbulvárosodott Lokál állításairól gyakran bíróság ítélete mondta el, hogy egészen egyszerűen hazugságok, de a lapot ez sem tartotta attól vissza, hogy egyre keményvonalasabb, bulvárnak álcázott kormánypropagandát nyomjon az emberek kezébe reggelente. Több olyan száma is jelent meg a lapnak, amely három-négy cikk mellett kizárólag több oldalnyi hirdetést tartalmazott. A 150 ezres példányszámban megjelenő lap terjesztése nem most először került veszélybe, már volt róla szó korábban idén, hogy több forrás szerint is a Lokál Metropol néven folytatná a kormánypropaganda kiadását, mivel a brand maga már kormányközeli körökhöz, Mészáros Lőrinchez került, és erősebbnek is bizonyult.
Az idei önkormányzati választásokon az ellenzék Budapesten győzelmet aratott, az új főpolgármesternek, Karácsony Gergelynek pedig tervei között szerepel a Lokál ellehetetlenítése, ennek legfontosabb elemeként pedig a BKV és a Lokál szerződésének mielőbbi felmondása. De milyen szerződésről is beszélünk tulajdonképpen, milyen hatásköre van Karácsonynak pontosan abban, hogy a Lokál hova érhet el és hova nem, és mi kerülhet a piros-fehér újságok helyére?
A BKV valóban a főpolgármester hatásköre alá tartozik, de az nyilvánvalóan nem valószínű, hogy a Lokál terjesztését a BKV egyik napról a másikra fel tudja mondani. A jelenlegi szerződés szerint 81 ponton osztogathatják a lapot, havonta ezért a közlekedési vállalat 5,1 millió forint bérleti díjat kap. 820 ezer forintért a lapban viszont BKV-s hirdetések jelennek meg, így tulajdonképpen havi 4,3 milliós haszna származik a budapesti tömegközlekedési cégnek a Lokál terjesztéséből. Nem úgy néz ki azonban, hogy a BKV-nak pénzkérdés lenne egy másik szerződés kötése, vagy ennek egyszerűen a felbontása: a Metropol megszűnésekor kb. ezzel megegyező összeget fizetett havonta a terjesztésért, ennek ellenére - minden bizonnyal politikai nyomásra - a szerződés felmondásra került. Ez a lehetőség így most sincs kizárva - ezúttal a másik oldal javára.
Karácsony úgy nyilatkozott, hogy nyomást helyez majd a BKV-ra, hogy amint lehetőség nyílik rá, mondják fel a szerződést a Lokállal, illetve megpróbálja majd azt is elérni, hogy ne terjeszthessék azt közterületen. A Lokált felváltó új ingyenes napilapról még ugyan nem nyilatkozott, de a helyre lehet már egy elég erős induló.
A már hónapokkal a választások előtt bejelentett ingyenes napilap, a Pesti Hírlap reinkarnációjának tulajdonosa Milkovics Pál, Csehországban tevékenykedő vállalkozó, aki független közéleti újságot szeretne indítani. Kerényi György személyében találták meg a főszerkesztőt, aki egyebek mellett 2006-2010-ig a Kossuth Rádió főszerkesztője, illetve a vs.hu alapító tagja volt. 2020-ra tervezik az indulást, a lap a Lokálhoz és a Metropolhoz hasonlóan rikkancsokon keresztül jutna el az olvasókhoz, a közterületen való terjesztéshez várják jelenleg a Fővárosi Önkormányzat jóváhagyását. Újságjuk jövő héten egy nulladik próbaszámmal jelentkezik, az éles indulást pedig 2020 januárjára tervezik. Ez pont kapóra jönne ahhoz, hogy a Lokál helyét átvegyék a metrómegállókban, bár nyilatkozatuk szerint ők nem bánnák, ha lenne versenytársuk is a piacon, nem feltétlen törekszenek a Lokál helyettesítésére.
Ha a tömegközlekedési csomópontokból és akár még a közterületekről is sikerülne Karácsonynak kitiltania a Lokált, azt ezzel közvetlenül nem tudná elérni, hogy az meg is szűnjön. További megyeszékhelyeken illetve online verzióban tovább terjeszthetnék, bár - főként mivel a terjesztés nagy részét Budapesten végzik - minden bizonnyal erősen megkérdőjeleződne az egyszer már veszélybe kerülő lap sorsa. Ha a KESMA úgy is döntene, hogy ezután nem folytatja a terjesztést, a gyakorlatban csupán annyi változást hozna, hogy a megyeszékhelyeken és online más márkanév alatt folytatnák a kormánypropagandát.