A Pesti Srácok 2013-ban indult, magát keresztény-konzervatív értékekkel rendelkező hírportálnak tekinti, ez azonban általában csak olyan formában igaz, hogy a magát szintén hasonló értékrendűnek valló Fidesz-KDNP holdudvarához tartozva évek óta óriási számban termeli ki a bíróság által is hazugnak megítélt cikkeket.
Az ezekkel az ítéletekkel járó helyreigazításoknak rend szerint az oldalon nagyon elbújtatva adnak helyet, amivel egyébként nem lenne akkora baj, ha nem jutna belőlük majdnem minden hónapra egy. Persze túlzásokba nem kell esni, tavaly összesen 11 ügyben mondta ki a bíróság, hogy az oldal valótlan állításokat közölt. Egyébként az Origo esetében ez 34 alkalommal történt meg, ami mellett ez a szám eltörpül. A Ripost tavaly 22, a Magyar Idők 14 helyreigazítási pert vesztett el, csak utánuk következik a magyar sajtótermékek közül fej-fej mellett a Lokállal a PS, majd 8 vesztes perrel a 888. A listát eddig vezetik színtisztán a kormányközeli sajtóorgánumok, őket követi 7 elvesztett perrel az Index, illetve a (szintén Fidesz-közeli) TV2.
Ha ezt a listát neveznénk mérvadónak megbízhatóságban és igazságtartalomban, akkor az RTL jönne ki győztesen a versenyből, ellenük 3 keresetet nyújtottak be 2018-ban, és egy alkalommal sem szólt úgy az ítélet, hogy hazudnának. Viszont csupán ezekre az adatokra hagyatkozni nem lehet, mikor ezt vizsgáljuk, hiszen több tényező is szerepet játszik abban, hogy hány hazugságot úszhat meg egy sajtóorgánum - például, ha akiről hazudnak, kevésbé van vádaskodós kedvében, vagy nem hazudnak akkorát.
Főleg, mivel 2015-ben már többször is indult ellenük eljárás, a cég felszámolásáig viszont akkor sem jutottak el. Most azonban Juhász Péternek 5 millió forintot kellett volna kifizetniük vasárnapig sérelemdíjként, miután számos hazugságot állítottak róla több cikkükben is. Juhász az Együtt volt ellenzéki politikusaként cikkeikben olyan maffiózókkal került összefüggésbe, akikhez bizonyítottan semmi köze nem volt, ez pedig csak az egyik volt a számos hazugság közül. Hétfőn Juhász végül eljárást indított a Pesti Srácok ellen, mire szinte azonnal meg is érkezett a számlájára a pénz.
Juhász ezután itt írt Facebook-bejegyzésében arról, hogy ennek ellenére nem áll el a végrehajtástól:
Volt hatása a délelőtti posztnak, a pénzt azonnal elutalták.
De a végrehajtástól még nem álltam el, ugyanis a bíróság arra is kötelezi a Pesti Srácokat, hogy tegyék ki a szennylapjuk főoldalára, és tartsák ott 12 napig az alábbi felsorolást, illetve illesszék be a mai napig elérhető hazug cikkeikhez is.14-szer szerepelnek benne a "valótlanul híresztelte" és "valótlanul állította" kifejezések, tehát ennyiféle hazugságot terjesztettek rólam. Az igazi elégtétel ez lesz, ugyanis az ilyen perek nem a pénzről szólnak, hanem az ember jó hírnevéről. Tehát arról, hogy nem lehet büntetlenül folyamatosan hazudni valakiről.
A PS valóban nem verte nagy dobra a helyreigazításokat, azok mellett, hogy a bíróság által hazugnak mondott cikkek nem tűntek el a weblapról, az előírt főoldali kiemelést sem tették meg, szinte lehetetlen volt rálelni a valótlanságok állítását kimondó cikkre. Erre Juhász posztjának megint hatása lehetett, mert később kitették a címlapra a helyreigazítást, de linkelni vagy megosztani továbbra se lehetett.
Közben felgyorsultak az események, és a Jobbik is kihasználta az alkalmat, hogy bejelentse: ők is végrehajtást indítanak a kormányközeli propagandalap ellen. Képviselőik, Gyöngyösi Márton és Z. Kárpát Dániel szerint fejenként 600 ezer forinttal tartozik nekik a Pesti Srácok, amiért tavaly egy cikkben hamisan azt írták, többszáz milliós luxusvillákban élnek. A valótlan tényfeltáró cikk a "Luxusvillákban él a Jobbik vezérkara" valóban megjelent az oldalon, és teljesen ugyanezzel a címmel sztori lett belőle a TV2 Tények című, ugyancsak fideszes hírműsorában is. Jelenleg itt tart a történet.
Ezekből az ügyekből következne, hogy nem feltétlenül éri meg teljes valótlanságokat állítani. Elvileg. Akik a Pesti Srácok oldalát olvassák ugyanis, valószínűleg nem hatódnak meg a helyreigazításoktól, már ha egyáltalán hallanak róla. Az országban egyre bevettebb az a tájékozódási módszer, hogy csak azokat a sajtóorgánumokat és híreket veszik az olvasók figyelembe, amelyeket szívesen hallanak és már meglévő politikai beállítottságuknak megfelel. Akármennyit is hazudnak.
Ez persze oda-vissza minden oldalra, jobboldali, baloldali, centrumpárti és fideszes nézetűekre is vonatkozik, csupán az a kérdés, kik által követett orgánumok hazudnak a legtöbbet, hiszen ők érintkeznek legkisebb felületen a valós hírekkel.
Az egyoldalú internetes hírfogyasztáshoz a Facebook elterjedése is hozzájárul nagyon nagy mértékben. Ma már sokan talán észre sem veszik, milyen gyakran jutnak el a különböző hírportálokra és cikkekhez a közösségi médián keresztül. Ezek azok a cikkek és tartalmak, amelyek a hírfolyamunkban jönnek velünk szembe, amikor unalmunkban görgetünk lefelé a metrón, az utcán, a munkahelyen, az ágyban vagy a vécén. Itt olyan cikkeket találunk, amelyeket a Facebook rendszere az érdeklődésünk és beállítottságunk szerint ajánl nekünk, illetve olyan híroldalak írásait, amelyeket kedveltünk korábban. Ez szinte lehetetlenné teszi azt, hogy független és teljes lefedettséget adjon nekünk a világ történéseiről, ezért is fontos, hogy egy adott híroldal a legkisebb mértékben legyen elfogult, és próbáljon egy témát minél több oldalról körbejárni. Legfőképpen pedig semmilyen körülmények között ne hazudjon.
Arról, hogy mi a propaganda, és miért más, mint a jobb- vagy baloldali újságírás, itt írtunk.
Az utolsó 100 komment: